Smí sport bolet?

Každý zná namožené svaly a únavu, když to s tréninkem trochu přehnal nebo si zasportoval..

Číst více

Smí sport bolet?

Každý zná namožené svaly a únavu, když to s tréninkem trochu přehnal nebo si zasportoval po delší přestávce. Je to vlastně i příjemné. Sice nás bolí každý pohyb, ale to po pár dnech přejde a my víme, že jsme se nejspíše pohybovali účinně a naše svaly přirozeně reagují.
běh na pásu
To však nemusí platit vždy. Záleží totiž na tom, jakou bolest pociťujeme. Je-li mírná a zase tolik nevadí, nepříjemné pocity při dalším cvičení postupně odezní a my se cítíme lépe než dříve. Pokud však bolest neustupuje, je ostrá a bodavá, pociťují ji i naše klouby a páteř, není to tak úplně v pořádku. Když svůj stav budeme ignorovat, můžeme si přivodit chronické potíže a omezení v dalším sportování.
 protahování se před tréninkem
JAKÁ ZRANĚNÍ SI NEJČASTĚJI PŘIVODÍME?
Vždy záleží na tom, jestli běháme, cvičíme jógu, hrajeme fotbal nebo volejbal či skákáme na trampolíně.
Nejčastěji nás při sportu potká:
·         poranění kolene
·         poranění kloubů a natažení svalů
·         vyvrtnutý kotník a zlomeniny
·         tenisový loket
·         poranění hlavy – otřes mozku
·         bolest bederní páteře
 
Výčet poranění by mohl pokračovat a lékaři se s nimi setkávají v ordinacích neustále. Celkově jsou méně opatrnější muži, kteří více přeceňují své síly, ovšem ženy zase častěji mívají trvalé následky. Také senioři často neodhadnou svoje možnosti a u svých dětí někdy zapomínáme na správnou výbavu.
 akrobacie na trampolině
ABY SPORT BYL BEZ NÁSLEDKŮ
Sportování má být především radostí a pohyb má naše tělo posilovat, nikoliv jej poškodit. Proto nezapomínáme na helmy, chrániče, kvalitní boty, rukavice a ostatní ochranné pomůcky, nutné pro naše bezpečí při sportu.
Zátěž je třeba postupně zvyšovat, zbytečně neriskovat a máme-li nějaké zdravotní potíže, raději se předemporadíme s lékařem. Ani v poslední době tak populární a vlastně přirozený běh není vhodný pro každého, neboť velmi zatěžuje klouby. Proto při artróze raději volíme plavání nebo cyklistiku.